Sıkça Sorulan Sorular
Siparişim Kargodan Eksik Çıkarsa Ne Yapmalıyım?

Siparişinizi kontrol ettikten sonra imzalayarak teslim alınız. Eğer kargonuzda bir karışıklık ya da eksiklik varsa teslim almadan kargo görevlisine tutanak tutturup iade etmelisiniz.

Siparişim kargodan hasarlı olarak çıkarsa ne yapmalıyım?

Yapmış olduğunuz alışverişiniz ilgili kargo şirketi tarafından teslim alındığı andan itibaren, size teslim edildiği ana kadar kargo firması güvencesi altında olup, sigortalı taşınmaktadır. Ambalajı ve kutusu zarar görmüş olan kargolarınız için kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekmektedir.

Ürün Kaç Günde Elimde Olur ?

Siparişiniz onaylandıktan 3 İş Günü İçerisinde Tarafımızdan Kargoya Verilecektir. Size verilen takip numarası ile adım adım kargonuzu takip edebileceksiniz.

Siparişim Direkt Olarak Evime Veya İş Yerime Gelebilir Mi ?

Siparişinizin adrese teslim edilmesini istiyorsanız, açık adresinizi ve (cep telefonu) sabit bir telefon numarası bildirmek zorundasınız. Elbette siparişinizin adrese teslim gönderilmesini istediğinizi de belirtmelisiniz.

Telefon Numaramı Bildirmek Zorunda mıyım ?

Telefon numaranizi bildirmek zorunda degilsiniz. Fakat siparişinizin size daha kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız, cep telefonu veya sabit bir telefon numarası bildirmeniz iyi olacaktır.

Adresimi Bildirmek Zorundamıyım ?

Siparişinizi alabilmek için adresinizi bildirmek zorunda değilsiniz. Adresinize yakın veya size uygun bir kargo şubesininin şube ismini bize bildirdiğiniz taktirde, siparişinizi söz konusu kargo şubesinden alabilirsiniz.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.